odgrzybianie klimatyzacji

Odgrzybianie klimatyzacji. Jak często należy to robić?

Konserwacja klimatyzacji to konieczna czynność, o której nie wolno zapominać. Zaniedbany system to nie tylko duże prawdopodobieństwo awarii, ale też zagrożenie dla zdrowia osób przebywających wewnątrz pomieszczeń. Chorobotwórcze drobnoustroje mogą być przyczyną zakażeń górnych dróg oddechowych oraz nieprzyjemnego zapachu w budynku. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jak prawidłowo zadbać o klimatyzację, szczególnie jeśli już pojawiły się w niej niebezpieczne grzyby. 

Klimatyzacja jest szczególnie ważna w czasie upalnych dni. Pozwala na przebywanie w komfortowych warunkach pomimo trudnych warunków panujących na zewnątrz. Zimą pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę. Aby działała prawidłowo przez wiele lat, trzeba o nie dbać – regularnie czyścić i pilnować terminów konserwacji. W każdej klimatyzacji zachodzi wymiana powietrza, a wraz z nim do wewnątrz trafiają różne zanieczyszczenia, które osadzają się na filtrach, tworząc pożywkę dla rozwoju bakterii i grzybów. Jeśli urządzenie nie będzie czyszczone, brud będzie zalegał wewnątrz niego, prowadząc do coraz mniej wydajnej, głośnej pracy, a nawet awarii. Może też być rozprowadzany wraz z powietrzem wewnątrz budynku, wpływając negatywnie na zdrowie przebywających w nim osób. 

Jak często wzywać serwisanta? 

Najczęściej przyjmuje się, że konserwację klimatyzacji wraz z odgrzybianiem powinno się przeprowadzać 2 razy w roku, najlepiej na wiosnę i jesienią. W jej trakcie powinny być oczyszczone filtry, a także skraplacz, parownik, sterowniki, połączenia układów, przewody oraz izolacje. Zadanie to należy powierzyć profesjonalnemu serwisantowi posiadającemu stosowne certyfikaty, który użyje właściwych środków odkażających. Filtry jednorazowe powinny być wymieniane co 3 miesiące. Niektóre modele same sygnalizują konieczność wymiany poprzez komunikat na wyświetlaczu. Zewnętrzne części warto co jakiś czas przecierać samemu wilgotną szmatką i wycierać do sucha. Zapobiegnie to przenikaniu brudu do wewnątrz urządzenia i opóźni jego zużycie. 

Klima PLUS