Dlaczego nie należy samemu czyścić klimatyzacji?

Każdy system klimatyzacyjny wymaga okresowych przeglądów, serwisowania, a także regularnego czyszczenia. Klimatyzatory zasysają powietrze znajdujące się w pomieszczeniach budynków, a wraz z nim wszelkie lotne zanieczyszczenia. Dodatkowo w ich wnętrzu wytwarza się wilgotne środowisko, sprzyjające powstawaniu grzybów i pleśni. Gruntowne czyszczenie klimatyzacji jest zatem koniecznością i powinno odbywać się przynajmniej dwa razy do roku. A oto dlaczego nie warto przeprowadzać tego procesu samodzielnie.

Kwestia zdrowia i komfortu

O ile klimatyzator domowy można, a nawet trzeba, raz na kilka tygodni przetrzeć wilgotną szmatką z płynem, o tyle gruntowne czyszczenie i dezynfekowanie wszystkich elementów systemu to zadanie dla fachowców z serwisu klimatyzacji. W takim zabiegu chodzi przede wszystkim o pozbycie się z systemu szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak pleśń, grzyby, bakterie, wirusy czy zarodniki. Istotnym jest także usunięcie pyłu, kurzu, osadu i innych alergenów. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków systemu klimatyzacji. Nie posiadamy także specjalistycznych przyrządów, takich jak myjka ciśnieniowa czy parownica. Serwisanci często używają również skutecznych, profesjonalnych i bezpiecznych dla zdrowia preparatów odgrzybiających i dezynfekujących, którymi my raczej nie dysponujemy.

Druga kwestia dotyczy naszego komfortu. Warto mieć na względzie fakt, iż nieprawidłowo czy niedokładnie oczyszczona klimatyzacja nie działa w sposób właściwy, co oznacza, że system może być zbyt głośny, a nawet może wydzielać nieprzyjemne zapachy. Wszystko to wpływa zarówno na komfort i samopoczucie osób korzystających z pomieszczeń, jak i na ich zdrowie. Ekspozycja na długotrwały, jednostajny hałas o zbyt dużym natężeniu destabilizuje układ nerwowy i powoduje niepożądane reakcje chemiczne w organizmie.

czyszczenie klimatyzacji

Konsekwencje finansowe

Wystarczy drobny błąd podczas samodzielnego czyszczenia klimatyzacji, by doprowadzić do groźnej awarii, a to z kolei wiąże się z koniecznością wymiany kosztownych części bądź całych urządzeń. Czynnikiem, który może generować konsekwencje finansowe, jest niedokładne usunięcie z klimatyzatora zanieczyszczeń. Skutkiem takiego scenariusza może być nieprawidłowe działanie systemu, obniżające jego wydajność, a tym samym zwiększające pobór energii elektrycznej. W takiej sytuacji z pewnością odbije się to na wysokości rachunków za prąd. Dodatkowo warto wiedzieć, iż nieprecyzyjne lub zbyt rzadkie czyszczenie klimatyzacji zwiększa zużycie wentylatorów i sprężarki, a co za tym idzie skraca żywotność całego systemu. Jeśli zatem chcemy, by klimatyzacja działała w sposób prawidłowy, nie zagrażający naszemu zdrowiu i zasobności portfela, zdajmy się na fachowców i dwa razy do roku zlećmy im przegląd i czyszczenie systemu.

autor: klima.pl