wentylator

Wentylacja a klimatyzacja – czym się od siebie różnią?

Wentylacja i klimatyzacja — oba systemy pełnią ważne funkcje w nowoczesnym budownictwie, w tym zarówno w obiektach przemysłowych, jak i prywatnych domach czy mieszkaniach. Wprawdzie mają pewne cechy wspólne, jednak jest między nimi też sporo różnic. Wyróżniają się innym działaniem, inna jest także ich podstawowa rola.

Wentylacja jest niezbędna w każdym budynku. Jakie są jej funkcje?

Dzięki sprawnie działającej wentylacji do wnętrz dostarczane jest świeże powietrze, a zużyte usuwane na zewnątrz. Ten rodzaj instalacji niezbędny jest w każdym budynku. Tradycyjnie zastosowanie znajduje wentylacja grawitacyjna (tzw. naturalna), która wykorzystuje zjawisko konwekcji. Konwekcja oznacza ruch powietrza spowodowany przez różnicę jego gęstości i ciśnienia. Za sprawą tego zjawiska powietrze w naturalny sposób dostaje się przez nawiewniki do pomieszczeń, a zużyte powietrze kierowane jest na zewnątrz przez kanały w kominach wentylacyjnych. Jest to rozwiązanie proste i oszczędne (nie wymaga wykorzystywania energii elektrycznej), jednak ma też swoje pewne mankamenty. Jednym z nich jest brak możliwości samodzielnego regulowania działaniem wentylacji. W rezultacie wielkość wymiany powietrza bywa różna — nie zawsze zgodna z oczekiwaniami użytkowników budynku. Przykładowo, latem wentylacja tradycyjna może nie działać praktycznie w ogóle, a zimą zbyt intensywnie, powodując znaczne straty ciepła.

Rozwiązaniem tego typu problemów jest wentylacja mechaniczna. W tym przypadku ruch powietrza jest wymuszony przez specjalne urządzenie wyposażone w wentylatory. W ten sposób użytkownicy mają pełną kontrolę nad funkcjonowaniem wentylacji.

Sprawnie działająca instalacja wentylacyjna poprawia jakość powietrza, wpływa pozytywnie na układ oddechowy człowieka, pomaga w eliminacji zanieczyszczeń i redukuje problem niepożądanej wilgoci.

Jaką rolę odgrywa klimatyzacja?

Klimatyzacja, w przeciwieństwie do wentylacji tradycyjnej, to rozwiązanie opcjonalne, chociaż coraz częściej montowana jest nie tylko w obiektach przemysłowych czy użytku publicznego, ale również w domach i mieszkaniach. Teoretycznie specyfika działania obu tych systemów jest podobny, gdyż mamy w nich do czynienia z wymuszaniem ruchu powietrza. Wentylacja nie wpływa jednak na jego parametry, a klimatyzacja tak. To właśnie za sprawą klimatyzatorów latem można cieszyć się przyjemnym chłodem w pomieszczeniach, gdy na zewnątrz panują upały. Nowoczesne urządzenia oferują też funkcję grzania, dlatego mogą być używane jako dodatkowe źródło ciepła.

Klimatyzacja zapewnia cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, jednak nie zapewnia jego wymiany jak wentylacja. Za sprawą odpowiednich filtrów może jednak eliminować z pomieszczenia pyłki, kurz czy drobne zanieczyszczenia, co jest szczególnie ważne dla alergików.

Klima PLUS