otwór wentylatora w ścianie

Po czym poznać, że system wentylacji w domu jest niedrożny?

Sprawna wentylacja to gwarancja świeżego powietrza, pozbawionego pyłów, wilgoci i nadmiaru dwutlenku węgla. Zapobiega ona rozwojowi grzybów i pleśni, które powstają często w tych miejscach domu, gdzie jest dużo wilgoci, czyli przede wszystkim w kuchni i łazience. Dowiedz się, jak rozpoznać, że wentylacja jest niedrożna.

Wentylacja w domu to zorganizowana wymiana powietrza, która polega na usuwaniu zużytego powietrza i nawiewaniu do środka powietrza świeżego. Wentylacja potrzebuje napędu. Może być to naturalna siła grawitacyjna lub mechaniczna zasilana specjalnymi wentylatorami. W pomieszczeniach, gdzie wentylacja nie działa dobrze, nie tylko rozwija się grzyb i pleśń. Przebywając w środku, możesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości takie jak senność, bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie. Takie skutki wywołuje niedobór tlenu. To pierwsze sygnały, które powinny cię zaniepokoić. Poza złym samopoczuciem przy niedrożnej wentylacji możesz obserwować:

  • pojawienie się pleśni i grzybów na ścianach;
  • uciążliwe zapachy w powietrzu, które długo się utrzymują, na przykład po gotowaniu;
  • skraplanie się pary wodnej na szybach po wewnętrznej stronie;
  • ciąg wsteczny, czyli nagłe podmuchy zimnego powietrza, które zamiast być wywiewane na zewnątrz, jest z powrotem nawiewane do pokojów;
  • powolne schnięcie prania i podłogi po umyciu.

Sprawdzenie i ewentualna naprawa wentylacji ma znaczenie nie tylko dla utrzymania domu w dobrym stanie, ale także dla twojego zdrowia. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wentylowanych może drażnić oczy i błony śluzowe nosa i gardła, prowadząc do rozwoju przewlekłych chorób.

Jak sprawdzić, czy wentylacja działa?

Aby się przekonać, jak działa wentylacja domowa, możesz przeprowadzić prosty eksperyment. Weź kartkę papieru i świecę lub zapalniczkę. W pomieszczeniu uchyl okno i drzwi. Kartkę przyłóż do kratki wentylacyjnej. Powinna się „przykleić” do kratki. Jeśli kartka spada, możesz przyłożyć do kratki świecę lub zapalniczkę i obserwować, czy płomień się odchyla. Jeśli odchyla się on do kratki, oznacza to, że ciąg powietrza jest, ale bardzo słaby. Jeśli płomień jest nieruchomy, oznacza to, że wentylacja nie działa. Najlepiej jednak powierzyć sprawdzenie wentylacji profesjonalistom. Regularne przeglądy i konserwacja to podstawa utrzymania systemu w dobrym stanie.

Klima PLUS