klimatyzacja

Klimatyzacja z ogrzewaniem – czy warto się na nią zdecydować?

Klimatyzacja, choć w większości kojarzy się z ochładzaniem pomieszczeń w trakcie letnich upałów, może również je ogrzewać w zimniejsze dni. Umożliwiają to nowoczesne rozwiązania szeroko wykorzystywane we współczesnych klimatyzatorach, które sprawiają, że urządzenie może generować ciepłe powietrze, działając podobnie jak pompa ciepła. Taka forma ogrzewania budzi jednak wiele wątpliwości. I o ile używanie klimatyzacji latem znajduje uzasadnienie, o tyle korzystanie z niej zimą lub w okresach przejściowych wciąż nie przemawia do wielu ludzi, którzy są przekonani, że klimatyzator nie zapewni im odpowiedniej ilości ciepła w domach. Warto zatem poznać wady i zalety takiego systemu oraz sprawdzić, czy ogrzewanie klimatyzacją rzeczywiście może się opłacać.

Jak działa funkcja ogrzewania w klimatyzacji?

Funkcja ogrzewania w klimatyzacji działa przy wykorzystaniu pompy ciepła typu powietrze-powietrze, która wpływa na przemianę procesu chłodzenia w proces grzania. W urządzeniu przeznaczonym do ochładzania pomieszczeń jednostka wewnętrzna jest źródłem chłodu, a jednostka zewnętrzna źródłem ciepła. W przypadku funkcji ogrzewania jest natomiast odwrotnie i to jednostka zewnętrzna staje się źródłem chłodu, a wewnętrzna generuje ciepło, które jest uwalniane poprzez nawiewy ciepłego powietrza. Co istotne, zmiana trybu pracy urządzenia jest prosta i nie wymaga szczególnych działań od użytkowników. Mianowicie, aby ogrzewać mieszkanie za pomocą klimatyzacji, wystarczy jedynie wcisnąć na pilocie odpowiedni przycisk, a urządzenie automatycznie przestanie chłodzić i zacznie grzać.

Jakie są zalety ogrzewania pomieszczeń za pomocą klimatyzacji?

Największą zaletą ogrzewania pomieszczeń za pomocą klimatyzacji jest to, że ten sposób podnoszenia temperatury powietrza w domach i mieszkaniach jest stosunkowo tani. W zestawieniu z grzejnikami elektrycznymi używanymi często w okresach przejściowych jest zdecydowanie bardziej wydajny i generuje niższe koszty zużycia prądu. Grzejniki elektryczne charakteryzują się tym, że pobierają tyle samo energii, ile wyprodukują, w przypadku klimatyzatorów z kolei zapotrzebowanie energetyczne jest niższe nawet o ponad połowę. Warto przy tym pamiętać, by przy zakupie klimatyzatora zwrócić uwagę na współczynnik SCOP/COP, który określa wartość wyprodukowanej przez urządzenie energii przy wykorzystaniu 1 kWh. Na podstawie tej informacji łatwo można obliczyć, ile energii ono zużyje w trybie ogrzewania.

Kolejną kwestią, która przemawia za inwestycją w klimatyzatory z funkcją grzewczą, jest prostota ich obsługi oraz czystość pracy. Klimatyzatory nie wymagają od użytkowników ciągłej kontroli, gdyż raz włączone za pomocą pilota, utrzymują stałą temperaturę w pomieszczeniach, bez konieczności regularnego dostarczania opału tak jak to jest w przypadku tradycyjnych kotłów grzewczych. Użytkownicy w każdej chwili szybko mogą też podnieść lub obniżyć temperaturę do pożądanego poziomu. Co więcej, urządzenia nie uwalniają zanieczyszczeń w postaci pyłów ani spalin, dzięki czemu są znacznie bardziej ekologiczne niż piece wykorzystujące paliwa stałe. Ich użytkowanie nie powoduje również bałaganu, który zawsze jest wynikiem palenia w piecu za pomocą ekogroszku, koksu czy drewna.

Oprócz tego klimatyzatory wyróżnia cicha praca, która pozwala na ich montaż również w biurach czy sypialniach. Ponadto ich nowoczesny design sprawia, że urządzenia można dopasowywać do różnych aranżacji. Klimatyzatory domowe są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, a możliwość wyboru spośród różnorodnych modeli i systemów umożliwia dostosowanie sprzętu do oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów. Dodatkową korzyścią korzystania z ogrzewania za pomocą klimatyzacji są systemy filtracyjne, w które są wyposażone urządzenia. Dzięki nim klimatyzacja domowa pełni również funkcje oczyszczacza powietrza. Wyposażona w filtry HEPA stanowi barierę dla namnażających się szkodliwych drobnoustrojów oraz pochłania nieprzyjemne zapachy.

Czy ogrzewanie za pomocą klimatyzacji się opłaca?

Ogrzewanie pomieszczeń przy wykorzystaniu klimatyzatorów jest opłacalne zwłaszcza w okresach przejściowych – wiosną i jesienią, kiedy nie są jeszcze uruchomione tradycyjne systemy ogrzewania. Producenci klimatyzacji udowadniają, że urządzenia działają efektywnie nawet w temperaturach spadających poniżej zera. Niektóre z nich są nawet przystosowane do pracy, kiedy temperatura na zewnątrz sięga -15 stopni Celsjusza. Trzeba być jednak świadomym tego, że podczas mrozów wydajność klimatyzatorów może być znacznie niższa niż tradycyjnych systemów grzewczych, dlatego klimatyzację z funkcją ogrzewania najczęściej traktuje się jako dodatkowe, a nie podstawowe źródło ciepła. Mianowicie zimą praca takich urządzeń może być jednak niewystarczająca ze względu na zbyt niską moc grzewczą.

Klima PLUS