klimatyzacja w biurze

Jaka klimatyzacja będzie najlepsza do biura?

System klimatyzacji do biura powinniśmy dobierać w zależności od takich czynników, jak kształt, rodzaj i liczba pomieszczeń w biurze, jego metraż, miejsce zamontowania urządzenia oraz stopień nasłonecznienia biura. Duże znaczenie będzie miała liczba pracowników biura, a także ilość zamontowanych w nim sprzętów RTV i AGD, wytwarzających ciepło,  lokalizacja pomieszczenia oraz pozycja i powierzchnia okien. Sprawdź, jaki klimatyzator do biura wybrać oraz dlaczego warto zainwestować w klimatyzację w biurze.

Co należy brać pod uwagę, szukając klimatyzacji do biura?

Przede wszystkim zwróć uwagę na moc klimatyzatora. Im większe i bardziej nasłonecznione biuro, tym większa powinna być moc urządzenia. Ponadto temperaturę w pomieszczeniach podwyższają działające w nim sprzęty elektroniczne, RTV i AGD. Im jest ich więcej, tym silniejszy powinien być klimatyzator. W biurach najlepiej sprawdzają się dwa rodzaje systemów klimatyzacji:

  • multisplit,
  • klimatyzatory przenośne.

Przyjrzyjmy się im bliżej.

Zalety klimatyzacji multisplit w biurze

Klimatyzacja typu multisplit służy do schładzania powietrza w kilku pomieszczeniach biurowych jednocześnie Dzięki konstrukcji tego typu urządzeń, każda z jednostek wewnętrznych może być sterowana osobno, dzięki czemu w każdym pomieszczeniu można dostosować temperaturę do indywidualnych potrzeb pracowników. W biurze typu open space klimatyzacja multisplit zapewnić z kolei taka samą temperaturę powietrza na całej powierzchni.

Kiedy wybrać klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory przenośne z kolei są bardziej mobilne, przy czym ich rozmiary są większe od poprzednio omawianych, a także urządzenia te pracują nieco głośniej. Zaletą będzie natomiast łatwość montażu oraz niewielki stopień skomplikowania konstrukcji. Aby odprowadzać z klimatyzatorów przenośnych ciepłe powietrze na zewnątrz wystarczy zamontować uszczelki okienne do ramy okiennej i przepuścić przez nią rurę odprowadzającą powietrze. Klimatyzatory przenośne to dobre rozwiązanie przede wszystkim do małych biur. 

Dlaczego warto zamontować klimatyzację w biurze?

Warto zamontować w biurze system klimatyzacji z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim wysoka temperatura w biurze wpływa negatywnie na jakość i efektywność pracy. Klimatyzacja pomoże ją obniżyć do wartości od 20 do 25oC, czyli do temperatury, w której mózg człowieka funkcjonuje najlepiej i która sprzyja koncentracji oraz logicznemu myśleniu. Co więcej, klimatyzacja skutecznie oczyszcza powietrze z drobnoustrojów, namnażających się w zagęszczonych przez ludzi pomieszczeniach, a także z pyłu i kurzu. Warto również pamiętać, że klimatyzacja w biurze zagwarantuje odpowiednią wilgotność powietrza na poziomie od 40 do 60% stwarzając idealny do pracy mikroklimat.

Klima PLUS