kratka wentylacyjna

Jak i gdzie należy zamontować kratki wentylacyjne?

Właściwy obieg powietrza w danym budynku lub pomieszczeniu nie jest możliwy bez prawidłowego montażu i rozmieszczenia tak zwanej galanterii wentylacyjnej. Układ wentylacyjny będzie działał poprawnie jedynie, gdy wszelkie miejsce montażu kratek i anemostatów pozwoli na bezproblemowy przepływ powietrza. Na rynku jest dostępne bardzo wiele kształtów i rodzajów tych elementów, ponieważ ich podstawową funkcją jest dekoracja nieatrakcyjnego wizualnie otworu wentylacyjnego.

Wybór idealnej kratki 

Założenie kratki wentylacyjnej nie powinno przysparzać większych trudności, nawet dla osób niewprawionych w pracach technicznych. Gdy otwór wentylacyjny jest już gotowy, należy przede wszystkim dopasować wielkość kratki do jego otworu. Jeżeli jest to pierwsza kratka w tym miejscu należy zmierzyć wszelkie potrzebne parametry u z nimi udać się do sklepu. Jeżeli natomiast chcemy wymienić kratkę na nową, wystarczy zdemontować starą kratkę i użyć jej jako wzorca w sklepie.

Dodatkowo, warto także zapoznać się z modelami dostępnymi u dystrybutorów tego typu elementów, mogą się one bowiem różnić zarówno kolorem, jak i kształtem. Warto, przy ich wyborze wziąć pod uwagę kolor ścian, a także stylistykę danego pomieszczenia. Kratka wentylacyjna może być dekoracyjna, lecz może być także maksymalnie „schowana” w ścianie dzięki wyborze modelu o minimalistycznym wzorze i kolorze zbliżonym do koloru ścian.

Prawidłowy montaż 

Aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza w domu lub w miejscu pracy warto zadbać o wyposażenie danego pomieszczenia w system wentylacyjny. Jego instalację można zlecić specjalistom z dziedziny wentylacji, można ją także wykonać samodzielnie. Wybrana kratka wentylacyjna powinna być następnie osadzona w przygotowanym wcześniej otworze, zwykle umieszcza się ją na ścianie chociaż czasami sprawdza się także otwór umieszczony w suficie (np.: w mieszkaniach na ostatnim piętrze).

Przede wszystkim należy umieścić ramkę za pomocą specjalnych wkrętów. Kolejnym krokiem powinno być uszczelnienie jej, na przykład za pomocą gipsu budowlanego lub silikonu. Warto także zadbać o to, aby ściana, na której będzie montowana kratka była gładka i nie posiadała żadnych ubytków. Gdy zaprawa wyschnie można także pomalować przestrzeń wokół otworu farbą, jaką będzie malowana ściana. Kratka wentylacyjna jest zamontowana, gdy wszystkie jej elementy są ze sobą trwale przymocowane. Wtedy należy usunąć wszelkie niepotrzebne elementy, blaszki rozporowe oraz docisnąć boki.

Klima PLUS