rekuperator

Czym jest rekuperacja i do czego się ją wykorzystuje?

Dbałość o mikroklimat w pomieszczeniach ma istotne znaczenie dla zdrowia. Do tego celu niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej wentylacji. Nowoczesne systemy wentylacyjne oprócz gwarancji prawidłowej cyrkulacji powietrza są również sposobem na odzyskiwanie ciepła, co przekłada się na znaczne oszczędności przy ogrzewaniu i chłodzeniu domów. Jedną z takich form jest rekuperacja, której celem jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza oraz komfortu cieplnego osób przebywających w danych pomieszczeniach. Dzięki niej nie trzeba nieustannie pamiętać o otwieraniu okien, gdyż system automatycznie zapewni dostęp do świeżego powietrza oraz zapobiegnie problemem związanym z powstawaniem pleśni.

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja składa się z rekuperatora, czyli centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła, wentylatorów nawiewnego i wyciągowego oraz filtrów oczyszczających powietrze. Wymiennik zbudowany jest z wąskich kanalików, które ustawione równolegle gwarantują oddzielny przepływ powietrza nawiewanego z zewnątrz oraz wywiewanego z pomieszczeń.  W trakcie wymiany ciepłe powietrze wywiewane ogrzewa to, które napływa, redukując tym samym ubytki cieplne przy jednoczesnej gwarancji dostępu do świeżych strumieni. Rekuperator pełni więc ważną funkcję w odzyskiwaniu ciepła z powietrza, które ucieka z wnętrza szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Dzięki niemu można ograniczyć straty ciepła nawet do 95%, co z pewnością pozytywnie wpłynie na domowy budżet.

Rekuperator oprócz redukowania strat ciepła zimą odgrywa także istotną rolę latem. Mianowicie zapewnia stały dostęp do chłodniejszego powietrza, dzięki czemu umożliwia utrzymanie optymalnej temperatury w domu. Co istotne, działanie rekuperatora znacząco różni się od funkcjonowania klimatyzacji, której zadaniem jest schładzanie powietrza zgromadzonego w pomieszczeniu, a nie jego wymiana i filtracja. System rekuperacji pozwala również skutecznie osuszać przestrzeń z nadmiernej wilgoci, co zapobiega rozwojowi groźnej dla zdrowia pleśni. Przy pomocy filtrów ten system wentylacyjny oczyszcza również powietrze z zanieczyszczeń i alergenów.

Gdzie wykorzystuje się rekuperację?

Rekuperacja staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem stosowanym zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Inwestycja w ten system wentylacji pozwala znacząco poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, co bezpośrednio przekłada się na poprawę stanu zdrowia. Jej montaż jest szczególnie zalecany w przypadku alergików i astmatyków. Dużą zaletą są również oszczędności, jakie można dzięki niej zyskać, zmniejszając koszty ogrzewania zimą oraz niejednokrotnie wykluczając konieczność instalacji klimatyzatorów latem. Tym samym mogą się na nią zdecydować wszyscy ci, którym zależy na odpowiednim komforcie cieplnym przy jednoczesnej redukcji kosztów.

Klima PLUS