mężczyzna montuje klimatyzację

Czy warto podjąć się samodzielnego montażu klimatyzacji?

Klimatyzacja, do niedawna montowana przeważnie w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach i obiektach przemysłowych, cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli prywatnych domów i mieszkań. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko ochładzają latem pomieszczenia, lecz mogą także służyć jako urządzenia grzewcze w okresie zimowym. Dodatkowo posiadają funkcję jonizacji, neutralizującej cząsteczki pyłu i kurzu, a tym samym redukującej negatywny wpływ zanieczyszczeń na zdrowie i samopoczucie domowników. Wielu właścicieli nieruchomości, chcąc zaoszczędzić na usłudze montażu, rozważa samodzielną instalację klimatyzacji. Poniżej wyjaśniamy, z czym to się wiąże.

Czy można zamontować klimatyzację własnym sumptem? 

Montaż klimatyzacji domowej wymaga posiadania odpowiedniego zasobu wiedzy i umiejętności oraz zestawu specjalistycznych narzędzi montażowych. Samodzielne instalowanie urządzeń nie jest zalecane i może przerodzić się w szereg komplikacji, szczególnie jeśli montuje się rury, które nie zostały fabrycznie wyposażone w szybkozłączki. Montażem domowego klimatyzatora powinna zająć się firma świadcząca tego rodzaju usługi. Aby system działał w sposób bezpieczny i wydajny, koniecznym jest prawidłowe napełnienie mechanizmu czynnikiem chłodzącym, a czynność ta do prostych nie należy i wymaga posiadania specjalistycznego zestawu do napełniania oraz umiejętności kontrolowania ilości czynnika w systemie.

Powodów jest więcej… 

Powodów, dla których nie powinno się samodzielnie instalować klimatyzacji jest więcej. Po pierwsze jednostka klimatyzatora jest ciężka i nieporęczna, a zazwyczaj trzeba zawiesić ją na specjalnym stelażu przymocowanym wcześniej do ściany budynku. Jest to dosyć kłopotliwe, szczególnie jeśli budynek wykonany jest z tzw. wielkiej płyty. Ten etap montażu wymaga wprawy w posługiwaniu się narzędziami montażowymi, użycia niemałej siły fizycznej, a także posiadania fachowej wiedzy na temat zastosowania właściwych elementów mocujących. Po drugie przed podłączeniem obiegu trzeba wytworzyć w instalacji odpowiednie podciśnienie, którego zadaniem jest usunięcie z niej wilgotnego powietrza. Taki zabieg pozwala na długotrwałe i bezawaryjne działanie klimatyzacji, a do jego przeprowadzenia potrzebna jest specjalna pompa. Ominięcie tego etapu może skutkować niewydolnością systemu bądź awarią urządzeń.

Powyższe argumenty wskazują jednoznacznie, iż nie warto montować domowej klimatyzacji na własną rękę. Jest jednak jeszcze jeden powód, o którym trzeba pamiętać: próby samodzielnego montażu klimatyzacji są równoznaczne z utratą gwarancji na całą instalację, przez co obowiązek pokrycia kosztów ewentualnych przyszłych napraw spoczywa w całości na nabywcy urządzeń.

Klima PLUS