zamykanie okna

5 zasad prawidłowego korzystania z klimatyzacji  

Jeszcze niedawno klimatyzacja kojarzyła nam się z elementem wyposażenia luksusowych hoteli w ciepłych krajach, tym czasem obecnie posiadanie jej we własnym domu jest zjawiskiem powszechnym. Coraz trudniejsze do zniesienia upały sprawiły, że posiadanie klimatyzacji stało się niemal konieczne, szczególnie, że przyzwyczailiśmy się do schłodzonych pomieszczeń takich jak sklepy, urzędy, miejsca pracy oraz samochody. Korzystanie z klimatyzacji pozwala nie tylko na osiągnięcie pożądanej temperatury pomieszczenia, lecz także niektóre modele klimatyzatorów wspierają oczyszczanie powietrza. Chcąc korzystać z funkcji klimatyzacji w bezpieczny i możliwie najbardziej wydajny sposób warto przestrzegać najważniejszych zasad jej użytkowania.

Najważniejsze zasady użytkowania klimatyzacji

Decydując się na zakup i montaż systemu klimatyzacji w naszym domu, musimy pamiętać o tym, że wydajność urządzeń zależy w dużej mierze od tego, czy są one użytkowane w prawidłowy sposób. Mając to na uwadze, podpowiadamy jakie są najważniejsze zasady korzystania z klimatyzacji:

  1. Najważniejszą, a jednocześnie najbardziej oczywistą zasadą jest konieczność zamykania okien i drzwi w trakcie działania klimatyzacji. Pozostawiając chłodzone przestrzenie otwarte zwiększamy ilość zużywanej przez maszyny energii, a tym samym koszty ich eksploatacji. Dlatego warto zadbać o nawyk zamykania wszelkich okien i drzwi przed uruchamianiem klimatyzatora.
  2. Bezwzględnie nie powinno się zasłaniać otworów, przez które maszyna wypuszcza lub „zasysa” powietrze z pomieszczenia, grozi to awarią całego systemu oraz kosztownymi naprawami.
  3. Bez względu na to, z jakiego rodzaju klimatyzacji korzystamy, jej urządzenia należy regularnie czyścić oraz odkażać. Jest to jedyny sposób na zapobieganie powstawania w niej grzybów oraz bakterii, które następnie mogłyby być wdychane przez domowników razem z powietrzem.
  4. Odradza się instalacje systemów klimatyzacji w pomieszczeniach charakteryzujących się bardzo dużą wilgotnością np.: w łazienkach lub pralniach.
  5. Bardzo istotne jest także regularne czyszczenie filtrów powietrza, a także ich wymiana, jeżeli jest to konieczne. Ich niedbała konserwacja może wpływać nie tylko na jakość wdychanego powietrza, lecz także wydajność całego systemu.

Klimatyzacja, a zdrowie 

Nowoczesne urządzenia spełniające funkcje klimatyzacji działają sprawnie i wydajnie, lecz także pozwalają na znaczną poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Ich prawidłowe użytkowanie nie powinno wpływać negatywnie na zdrowie człowieka. Warto jednak pamiętać, że ustawianie nieodpowiedniej temperatury wewnątrz, względem tej panującej na dworze może skutkować złą reakcją organizmu np.: przeziębieniem. Różnica tych temperatur nie powinna przekraczać 5 stopni Celsjusza.

W innym przypadku organizm może doświadczać szoku termicznego, a co za tym idzie negatywnego wpływu na zdrowie. Dodatkowo, bardzo istotne jest także przeprowadzanie regularnych przeglądów klimatyzacji, które pozwolą na stałą kontrolę nad stanem przewodów klimatyzacyjnych oraz jakością dostarczanego do pomieszczenia powietrza, a tym samym wyeliminują ryzyko zachorowania.

Klima PLUS