Klimatyzacja a zdrowie — jak na siebie wpływają?

Klimatyzacja to obecnie coraz bardziej powszechne rozwiązanie. Występuje w samochodach, w biurach, centrach handlowych, obiektach przemysłowych, restauracjach i coraz częściej w prywatnych mieszkaniach i domach. Pomimo tak dużej popularności nadal wielu ludzi uważa, że urządzenia te mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Czy rzeczywiście jest to prawda?

kobieta pod klimatyzacją

Czy klimatyzacja może szkodzić zdrowiu?

Klimatyzacja to urządzenie, które ma na celu wymieniać powietrze, wentylować wnętrze, a jednocześnie utrzymywać temperaturę na stałym, pożądanym poziomie — bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Pobrane z pomieszczenia powietrze jest schładzane, a następnie wypuszczane przez otwory klimatyzacyjne z odpowiednią częstotliwością i siłą. Oprócz tego każde urządzenie wyposażone jest w filtry, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza z kurzu, roztoczy, pyłków itp.

Nowoczesne urządzenia, które są prawidłowo użytkowane, nie tylko nie szkodzą zdrowiu, ale wręcz mogą być korzystne dla samopoczucia. Ze względu na system filtracji eliminujący zanieczyszczenia są szczególnie rekomendowane dla osób borykających się z alergiami wziewnymi.

Tak naprawdę klimatyzacja sama w sobie nie wykazuje negatywnego wpływu na organizm. Problemy mogą jednak pojawić się wówczas, gdy jest ona nieumiejętnie użytkowana. Poważnym błędem jest przede wszystkim nieprzestrzeganie obowiązku regularnego czyszczenia. Instalacja klimatyzacji w domu czy biurze to nie wszystko. Aby cieszyć się z jej niezawodnego działania, trzeba jeszcze o nią odpowiednio dbać.

filtr klimatyzacji przed i po czyszczeniu
filtr klimatyzacji przed i po czyszczeniu

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w pomieszczeniach?

Brak regularnego czyszczenia czy nieumiejętne eksploatowanie klimatyzacji może przyczyniać się do pewnych skutków ubocznych. Przede wszystkim w pomieszczeniach, w których działają takie urządzenia, często występuje suche powietrze o niskiej wilgotności, negatywnie wpływa na błony śluzowe dróg oddechowych. To właśnie z tego powodu pojawia się ból gardła, uczucie drapania w gardle, kaszel, chrypka, a nawet przeziębienie. Występuje też suchość skóry i śluzówek. Jeśli zbyt dużo czasu spędza się w klimatyzowanych pomieszczeniach, po wyjściu na zewnątrz organizm będzie gorzej znosić upały.

Szczególnie niebezpieczna jest jednak nieczyszczona klimatyzacja, w której wnętrzu mogą rozwijać się pleśnie i grzyby. Będzie do szczególnie odczuwalne przez alergików i osoby chorujące na astmę.

Wszystkich opisanych wyżej konsekwencji zdrowotnych można uniknąć, korzystając z klimatyzacji w prawidłowy sposób. Oto najważniejsze wskazówki:

  • Dbaj o optymalne ustawienie temperatury. Różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a światem zewnętrznym nie powinna przekraczać 6°C.
  • Nie narażaj swojego organizmu na gwałtowne zmiany temperatury.
  • Kontroluj poziom wilgotności w pomieszczeniu.
  • Właściwie ustawiaj nawiew i szybkość wentylatora.
  • Przebywając w klimatyzowanym wnętrzu przez dłuższy czas, dbaj o odpowiednie nawilżenie organizmu.
  • Regularnie czyść filtry i okresowo je wymieniaj.
  • Nie zapominaj o wietrzeniu pomieszczenia.

autor: klima.pl